امروزه حتی مقطعی‌ترین کاربران کامپیوتر هم کم کم به سوی کیبوردهای مکانیکی روی می آورند. در مقایسه با کیبوردهای معمولی این کیبوردها میتوانند به طور کلی تجربه کار یا بازی با کامپیوتر را به سطوح جدیدی برسانند. نتیجه هر بار فشردن کلید با این کیبورد تازه بازخورد قویتر و ارتقاء دقت و سرعت عملکرد و نهایتا لذت از کاربری آن خواهد بود.

این دلیل اصلی آن است که هر کیبورد مکانیکی بازه متنوعی از سوئیچهای مکانیکی را عرضه میکند تا هر کاربر مطابق نیاز و سلیقه خود گرینه دلخواه را انتخاب کند. بنابراین شاید شما هم در جستجوی یافتن پاسخ این سوال باشید؛

کدام سوئیچ مکانیکی برای شما مناسب است؟

 

 

قبل از پرداختن به جزئیاتی درباره عملکرد انواع سوئیچهای مکانیکی اجازه دهید این سوال فرعی را مطرح کنیم که آیا شما ترجیح میدهید مشکلات احتمالی یا عدم تطابق با نیازتان در کیبورد مکانیکی پیش ساخته  را تحمل کنید، ولی زحمت انتخاب و جایگزین نمودن یک سوئیچ ایده آل را بر خود هموار نکنید؟ اگر چنین است، پس همیشه میتوانید کیبوردهای مکانیکی پیش ساخته با سوئیچهای پیشفرض گلوریس را سفارش دهید. آنها با ست سوئیچهای قهوه ای و کلیدهای مشکی به دست شما میرسند و هرآنچه را که بعنوان پیش نیاز برای مقابله با رقبایتان میخواهید در اختیار شما قرار خواهند داد.

 
 اما اگر به ترکیب پیشفرض هر محصول قانع نیستید و تمایل دارید از ابزاری که مناسب با خواست شما شخصی سازی شده استفاده کنید، یا اگر نمیتوانید از لذت یادگیری و آزمودن راهها و عرصه های تازه چشم بپوشید، حتما مایل خواهید بود انواع دیگر سوئیچهای مکانیکی را امتحان کنید تا ببینید کدامیک بیشتر به درد شما میخورد. اولین چیزی که باید در موردسوئیچهای مختلف بدانید، الگوی رفتاری هریک از آنهاست.

 

 

شرکتهای تولید سوئیچهای مکانیکی برای تعریف و ارائه کاراکترهای گوناگون سوئیچها از رنگها استفاده میکنند. هریک از این رنگها نزد تولیدکننده های مختلف نماینده یک مجموعه خصوصیات است، که گاهی استاندارد مشترکی میان همه آنها وجود ندارد.

 هنگام خرید سوئیچهای مکانیکی درمی‌یابید که هر یک از برندهای موجود چندین رنگ سوئیچ ارائه میدهند که هرکدام ویژگیهای خود را دارند. پس بیایید نگاهی  به جزئیات محبوبترین سوییچهای موجود در بازار بیاندازیم.

 

 

 

سوئیچ مکانیکی Cherry

طول عمری که انتظار میرود این سوئیچ داشته باشد، 50 میلیون بار فشردن است. احتمالا پرفروشترین سوئیچ بازارهای جهان است. آنها  از سال 1983 در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته اند و در چندین رنگ عرضه میشوند.

 


 
 مطمئنا میدانید که سوییچهای Cherry واقعا محبوب هستند، مگر اینکه یک دهه گذشته را در یک غار زندگی کرده باشید! بنابراین تعجبی ندارد که گروههای دیگر نیز در تلاش باشند تا سهم خود را از کیک بردارند. البته بدیهی است که تمام آنها چنان کیفیتی ندارند. ولی یک نام برجسته هست که نمیتوان نادیده گرفت: Gateron.

 

 

سوئیچ مکانیکی Gateron

این مبالغه نیست اگر بگوییم سوئیچهای Gateron به قدری خوب هستند، که جمله "Gateron  از Cherry بهتر است" در میان کاربران گلوریس رواج دارد، و خرده ای هم نمیتوان به آنها گرفت. زیرا این سخنی گزافه نیست.

 

 

با داشتن عمر کارکرد تحسین برانگیز و تاکید بر نرمی حرکت و ارائه گزینه های مورد علاقه گیمرها و کاربران حرفه ای PC به راحتی میتوان گفت که Gateron احتمالا آن نامی است که لبخندی عریض را بر چهره شما خواهد نشاند.

 
 ما با اعتماد کامل آن را برگزیده ایم و از این تصمیم که آنها را در وبسایت خود به فروش میرسانیم راضی هستیم. البته این به آن معنا نیست که ما برندهای دیگر را دوست نداریم. آنها نیز کار خود را به خوبی انجام میدهند، اما بعد از بررسی ها و آزمایشهای مفصل، گلوریس این سوئیچها را برای بکارگیری در کیبوردهای پیش ساخته خود برگزیده است.

با اندکی بررسی شما نیز شاهد پیشرفتهای Gateron نسبت به سوئیچهای Cherry  که بازار را تحت سیطره خود دارند، خواهید بود.

 اگر تنها یک توصیف برای عملکرد این سوئیچها وجود داشته باشد کارکرد روان و نرم آن خواهد بود. در مقایسه با برندهای دیگر شما میتوانید اطمینان داشته باشید که تجربه کار یا گیمینگ شما را آسان تر و روان تر از هر زمان دیگری خواهد نمود.

 
 


 با طول عمری برابر 50 میلیون فشردن سوئیچ ناگفته پیداست که سوئیچهای Gateron  سالهای آینده را باشما خواهند بود. تمثیلی که برای عملکرد روان  این سوئیچها میتوان به کار گرفت این است : حرکت یک کارد داغ از میان کره!

 

سوئیچ مکانیکی Kailh

رنگ مورد علاقه شما چیست؟ قرمز؟ سیاه؟ بنفش؟ هر رنگی را دوست داشته باشید یک سوئیچKailh  وجود دارد که با آن مطابقت داشته باشد. صرف نظر از این موضوع، سوئیچهای Kailh به سه خانواده اصلی تقسیم میشوند : Box , Speed , Pro.

منظور از این تقسیم بندیها پاسخگویی دقیق به انواع نیازهای کاربران گوناگون است. ولی اگر قرار باشد تنها یک خصیصه اصلی برای سوئیچهای مکانیکی Kailh بکار ببریم آن چرخه کارکرد طولانی است: 70 میلیون بار فشردن! حال بیایید با این سوئیچها بیشتر آشنا شویم.

 

 

سوئیچ مکانیکی Razer

عمرکارکرد مورد انتظار 80 میلیون بار فشردن.

واقعا توقع ندارید که ریزر در این لیست غایب باشد؟ این شرکت خط تولید بسیار خاص خود را برای کیبوردهای مکانیکی خود با سه رنگ سوئیچ دارد.

 

 سوئیچ مکانیکی Romer-G

آیا از کیبورد مکانیکی Logitech استفاده میکنید؟ بنابراین سوئیچ مکانیکی شما Romer-G است. زیرا این تنها سوئیچ ارائه شده از سوی لاجیتک است. آنها پیش از این از سوئیچهای مکانیکی ژاپنی بهره میگرفتند تا سرانجام خط تولید اختصاصی خود را راه اندازی کردند. با این وجود نباید به اشتباه بیافتید. Romer-Gها چندان بی کیفیت نیستند. تعدادی از گیمرهای سرسخت آنها را آزمایش کرده اند. بنابراین با 70 میلیون بار فشردن که عمر کارکرد مورد انتظار آنهاست، مهم نیست تا چه حد سخت و فشرده کار میکنید.